By pamiętać, trzeba wiedzieć. Czym była zbrodnia wołyńska?
28-09-2016 22:54:43
"Pamięć jest najcenniejszym wyrazem hołdu dla ofiar. Nie sposób jednak zachować pamięć o ofiarach, gdy brak jest wiedzy o wydarzeniach, gdy brak jest możliwości właściwej oceny tego, co się stało. Bez wiedzy wszystkie pomniki, nawet najokazalsze, są tylko martwymi dziełami sztuki"..
dr Andrzej Zawistowski
Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN
Zbrodnia wołyńska to w powszechnej świadomości historycznej wciąż w dużej mierze biała plama. Jak pokazują statystyki, ponad połowa współczesnych Polaków nie wie, co wydarzyło się na Wołyniu w 1943 r. Jeszcze mniej osób wie, że ludobójcza czystka etniczna przeprowadzona przez ukraińskich nacjonalistów dotknęła także inne dawne województwa południowo- wschodnie II RP ( lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie - zwane Małopolską Wschodnią lub Galicją Wschodnią), a nawet część województwa lubelskiego i poleskiego, i trwała także w latach 1944- 45.
To właśnie przywróceniu tej pamięci ofiarom zbrodni służy uchwała Sejmu RP z dnia 22. 07. 2016 r. Parlamentarzyści oddali w tej uchwale hołd " wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".
Jednocześnie na mocy tej uchwały dzień 11 lipca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Taki również cel przyświecał Wojciechowi Smarzowskiemu, twórcy filmu pt. "Wołyń", który właśnie wchodzi do kin.
Więcej wiadomości na temat tego wydarzenia na portalu IPN www.zbrodniawolynska.pl