Wkrótce, 13 maja, nasza szkoła otworzy swoje podwoje dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. Z tej okazji, pracownia historyczna, czyli sala 209 zamieni się w stylową międzywojenną kawiarnię. Już teraz zapraszam wszystkich na ciekawą opowieść o tamtych czasach w kontekście.. zawodu, w którym się kształcicie! W czasy przedwojennych kawiarni, restauracji i knajpek przeniesie Was Wasz kolega, uczeń klasy pierwszej IT Henryk Haisz.., którego opowieść będzie urozmaicona prezentacją multimedialną. Cóż, tych wiadomości z pewnością nie ma ani w podstawie programowej ani w podręczniku do historii ale może jednak do Waszej ogólnej wiedzy o żywieniu się przyda…?! Ciekawe czy wiecie np. co to był kapłon?.. i czy to rosło, biegało czy może fruwało.. ?
O to, by w sali 209 zapachniało kawą i zapanował kawiarniany nastrój zadba koleżanka Henia, także z klasy 1T, Oliwia Golik a na to nietypowe spotkanie z historią zapraszać będą na szkolnych korytarzach niesforni-zaczepiający gości i głośni „gazeciarze” (poszukiwani są chętni do tej roli- strój gazeciarza znajdziecie w internecie!)
Bywalcami kawiarni byli różni ludzie – arystokraci, naukowcy, literaci, malarze, politycy, wojskowi ale też i prości ludzie a ich klimat tworzyli także artyści. Przy tej okazji zaprezentujemy też współczesnej nowoczesnej produkcji w formacie 2D krótki (15min) komediowy film fabularny o amancie kinowym tej epoki Aleksandrze Żabczyńskim pt „Nie kochać w taką noc”.
Całość tego spotkania w stylu retro będzie okraszona stylizacjami modowymi w duchu tamtych czasów. I tu zadanie dla Was! Ta część będzie miała formę KONKURSU – Waszym zadaniem będzie wyszukanie współczesnych odniesień do trendów modowych okresu międzywojnia( czyli zakładacie na siebie coś, co dzisiaj się nosi a było także modne przed wojną). Najciekawsze stylizacje modowe zostaną NAGRODZONE! (a liczy się wszystko: odzież, makijaż, fryzura, biżuteria, torebki, nakrycia głowy a chłopaki oprócz odzieży może „zainwestujecie” w wąsa lub w stylową bródkę..? barberzy będą zachwyceni.. a Wy pokażecie się w nowej odsłonie ! ). No i myślę, że dzięki chętnym-uczestnikom konkursu „powstanie” nam pokaz mody z tego czasu a może i uda nam się wyłonić: DAMĘ ORAZ DŻENTELMENA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO!
Jednak bez odważnych i kreatywnych ochotników nie damy rady. Czekam zatem na Wasze zgłoszenia i pomysły – osobiście i mailowo. Zapraszam wszystkich chętnych (zarówno dziewczęta jak i chłopców) do zaprezentowania swojej kreatywności, poczucia humoru oraz do wspólnej zabawy historią. A teraz jeszcze COŚ-propozycja dla naszych turystów – animatorów: możecie przygotować proste kroki do tańca z okresu dwudziestolecia międzywojennego.. i pochwalić się takim układem choreograficznym także w sali 209. Pokażecie nam jak i co tańczyły Wasze pra, pra..pra.. babcie! Układ ma być prosty do opanowania kroków bo może inni zechcą do Was dołączyć no i tu z pewnością sprawdzą się Wasze animatorskie zdolności! A tańczyło się wtedy oprócz walca: tango, fokstrota, charlestona.. Ja proponuję Wam lambeth walk’a lub charleston :
Pozostawiam Wam wybór i pełną dowolność! Liczę na to, że są wśród Was osoby, którym taniec nie jest obojętny i chętnie pochwalą się swoimi zdolnościami tanecznymi i animatorskimi!
„Patrząc na obfitość rynku rozrywki międzywojennej, to nadrabianie straszliwych zaległości po tylu latach zaborów jest bardzo istotnym elementem. Po prostu nagle chcieliśmy "doszlusować" do Europy i do świata i jednocześnie złączyło się to z ogólnoświatową modą i przemianą kulturową” - opowiadał muzyk Jan Emil Młynarski (syn Wojciecha Młynarskiego)
I NA KONIEC - z pewnością przyda Wam się pomoc.. no bo co tu na siebie „wrzucić”? Dołączam więc parę linków: (dużo? To dobrze, bo jest z czego wybrać!) |