1-go grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Światowy Dzień AIDS powstał z myślą o osobach chorych oraz w celu uświadamiania społeczeństwu tematu dotyczącego tej właśnie choroby, uświadamiania, w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia oraz co należy robić, aby takich sytuacji unikać. Jest to także okazja, aby zachęcić wszystkich do niesienia pomocy oraz wsparcia osobom chorym oraz zaprzestania wykluczania ich z życia społecznego. Warto też zweryfikować swoją wiedzę na ten temat, tak, aby w społeczeństwie przestały krążyć mity nt. tego wirusa i wywoływanego przez niego zespołu chorób. Wiele rzeczowych informacji można znaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hiv-i-aids
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania. Popieramy przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas”. „Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equelize”. Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS, jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Aby szerzej realizować profilaktykę w tym zakresie przystępujemy właśnie do realizowanego w woj. śląskim projektu „Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniu”. W dniu 1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami i bliskimi.